O festiwalu
Kultura ludowa i jej znaczenie
Folklor dzieli się na dwie grupy: materialne i niematerialne dziedzictwo kultury ludowej. W skład materialnego dziedzictwa folkloru wchodzi m.in. architektura ludowa, sztuka ludowa i stroje ludowe, natomiast w niematerialnego m.in. pieśni, legendy, przysłowia, zagadki i bajki. Obydwie grupy mają ogromne znaczenie dla kultury Polskiej, gdyż kształtowały i nadal kształtują tożsamość Polaków. Zaczynając od norm etycznych, moralnych, ideałów, a na sposobie postrzegania świata kończąc. Kultura ludowa jest jednym z najważniejszych elementów naszego dziedzictwa. Z biegiem lat traci jednak znaczenie na skutek postępujących zmian społeczno-gospodarczych. Dlatego współcześnie tak ważne jest dbanie o nią i prezentowanie jej w interesujący i nowoczesny sposób.
Główne założenia festiwalu
Ideą jaka przyświeca twórcom Festiwalu Moda na folklor jest chęć przedstawienia mieszkańcom zarówno zewnętrznego piękna kultury ludowej w postaci strojów, jak i jej cudownego przekazu, którego podstawową wartością jest wspólnota. Mamy nadzieję, że pokazy prezentowane przez zespoły biorące udział w kolejnych edycjach Festiwalu zachęcą mieszkańców do większego zainteresowania się historią polskiego folkloru, a nawet zmotywują do uczestnictwa w bezpłatnych zajęciach pieśni i tańca ludowego w Miejskim Domu Kultury.
Przebieg festiwalu
Festiwal Moda na folklor to nie tylko występy na scenie poszczególnych zespołów, które prezentują przygotowane przez siebie programy. To także korowód kultur, którego celem jest zespolenie i zharmonizowanie konkretnej zbiorowości społecznej – w tym przypadku kultur różnych regionów Polski. Stwarza warunki do aktywnego uczestnictwa w promowaniu, budowaniu i podtrzymywaniu tożsamości – narodowej i regionalnej, a także łączy ludzi i buduje wspólnoty. Uczestnicy korowodu poprzez zabawę mają możliwość poznania wartości ludowych danych regionów Polski. Potrzeba utożsamiania się z kulturą narodową, wspólna inicjatywa i dążenie do określonego celu powodują, że uczestnicy korowodu jednoczą się, pielęgnując tradycję i dziedzictwo narodowe.
Podczas trwania festiwalu, na specjalnie przygotowanym stoisku, można nauczyć się i wziąć udział w pleceniu wianków z kolorowych kwiatów. Festiwalowi Moda na folklor towarzyszy także zjazd food trucków. Każdy uczestnik i gość Festiwalu może skorzystać z ich oferty i spróbować serwowanych posiłków.
Poprzednie edycje
II edycja Festiwalu
Moda na Folklor po raz drugi w Ostrowi Mazowieckiej – w tym roku świętowaliśmy międzynarodowo
12 maja 2019 odbyła się 2. edycja festiwalu ludowego Moda na Folklor, podczas którego gościliśmy zespoły z Polski, Litwy i Serbii. To był wspaniały dzień pełen uśmiechów, wzruszeń i dobrej zabawy.
Festiwal rozpoczęliśmy kolorowym korowodem kultur spod Ratusza Miejskiego. Ruszyliśmy głównymi ulicami miasta w kierunku Stawu Miejskiego, gdzie czekała scena, parkiet do potańcówki oraz food trucki, w których można było spróbować różnych kuchni świata. Na scenie po kolei występowały zespoły ludowe. Na początek zaprezentowali się gospodarze festiwalu, czyli Dziecięcy Zespół Ludowy MDK w Ostrowi Mazowieckiej oraz ZPiT BezWianka, a następnie zespoły, które gościliśmy w naszym mieście: Perła Warmii z Lidzbarka Warmińskiego, Zespół Tańca Bałkańskiego KOLO z Bielska Białej, Zespół Tańca Ludowego Warszawa AWF, Młode Podhale z Nowego Targu, Sviesa z Litwy i Dukati z Serbii. Różnorodność występów i kultur sprawiła, że widzowie z zaciekawieniem i podziwem oglądali prezentowane tańce i śpiewy ludowe. Podczas całego dnia na festiwalu pojawiło się ok. 1000 osób – członków zespołów, mieszkańców miasta i powiatu, gości z całej Polski i zagranicy. To był wspaniały czas integracji różnych kultur i narodowości. Na koniec odbyła się potańcówka pod gwiazdami z Kapelą Ciupaga.
Nie mogłeś być z nami na festiwalu? Zobacz relację z wydarzenia na naszym Facebooku www.facebook.com/mdkostrowmazowiecka.
I edycja Festiwalu
I edycja festiwalu Moda na folklor odbyła maja 2018 roku. Było to przełomowe wydarzenie w historii miasta, gdyż po raz pierwszy na taką skalę pozwoliło zaakcentować wartość i istotę kultury ludowej w Ostrowi Mazowieckiej i przedstawić ją mieszkańcom.
Obchody Mody na folklor rozpoczęły się 11 maja 2018 roku świętowaniem 15-lecia zespołu Pieśni i Tańca BezWianka, w Klubie Garnizonowym w Komorowie. Grupa miała szansę zaprezentować swoje umiejętności i podzielić się wspomnieniami z przyjaciółmi i rodzinami.
12 maja 2018 spod Ratusza Miejskiego wyruszył korowód kultur, w którym uczestniczyło ponad 200 artystów występujących tego dnia na scenie. Na festiwal Moda na folklor zaprosiliśmy zespoły: Woda na Młyn z Warszawy, Zespół Pieśni i Tańca San z Leżajska, Warszawiankę z Warszawy, ZPiT Kurpianka z Kadzidła, ZPiT Hyżniacy z Hyżnego i oczywiście naszych lokalnych artystów: Dziecięcy Zespół Ludowy z Ostrowi Mazowieckiej i ZPiT BezWianka. Publiczność ostrowska miała okazję podziwiać tańce z różnych regionów Polski.
Gwiazdą wieczoru był zespół Bubliczki z województwa zachodniopomorskiego, który swoim energetycznym koncertem porwał publiczność do tańca. Wszyscy uczestnicy potańcówki mogli skorzystać ze specjalnie przygotowanego na ten czas parkietu – pod gwiazdami i girlandami.