Młode Podhale (Nowy Targ)

Uczelniany Zespół Góralski Młode Podhale działa przy Podhalańskiej Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej w Nowym Targu od października 2010 roku. Jego założycielem był śp. Andrzej Stoch – etnograf, regionalista. Zespół zrzesza studentów, absolwentów oraz uczniów szkół średnich z całego Podhala.
Młode Podhale prezentuje tradycyjną muzykę, taniec, śpiew i zwyczaje górali podhalańskich. Swój dorobek artystyczny Młode Podhale miało okazję prezentować w kraju i za granicą. Zespół występował na festiwalach w Turcji, Serbii, Bułgarii, na Słowacji. W 2013 roku reprezentował Województwo Małopolskie i Podhalańską Państwową Wyższą Szkołę Zawodową w Nowym Targu podczas Światowych Dni Młodzieży w Rio de Janeiro. W 2016 roku zespół miał okazję wystąpić przy tej samej okazji w Krakowie. Młode Podhale co roku reprezentuje i promuje PPWSZ w Nowym Targu na wielu imprezach na terenie całego kraju oraz uświetnia uroczystości i wydarzenia na Uczelni.
Zespół uczestniczył w wielu projektach, których efektem są zdjęcia członków w różnych publikacjach: Z Nowego Targu do Kieżmarku, Stroje ludowe pogranicza polsko-słowackiego, Strój górali podhalańskich oraz Atlas polskich strojów ludowych. Strój podhalański. Członkowie Zespołu występowali również w operze Ojciec Święty, Jana Paweł II na Podhalu. W 2018 roku zespół Młode Podhale za program Zielone świątki otrzymał Złote Żywieckie Serce na 49. Festiwalu Folkloru Górali Polskich w Żywcu oraz Złotą Ciupagę na 50. Międzynarodowym Festiwalu Folkloru Ziem Górskich w Zakopanem.
Młode Podhale jest laureatem konkursów i festiwali w Polsce, między innymi: Festiwalu Górali Polskich w Żywcu, Ogólnopolskiego Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu nad Wisłą, MFFZG w Zakopanem, Karnawału Góralskiego w Bukowinie Tatrzańskiej, Sabałowych Bajań w Bukowinie Tatrzańskiej oraz wielu konkursów tanecznych, śpiewaczych i muzycznych odbywających się na Podhalu.